Mälumänguturniir tasub ise korraldada

8. oktoobril sai alguse järjekordne Viru-Nigula mälumänguturniir, mis on järjekorras juba neljateistkümnes! Selle tuules tekkis mul mõte oma seniseid kogemusi jagada – ikka lootuses, et ehk annab see mõnele lugejale innustust ka oma kodukandis sellise hariva meelelahutusega katsetada.

Pisut ajaloost

Esialgu Kunda mälumänguturniiri nime kandnud sarja idee sündis 2006. aastal Heldur ja Valli Lahne köögilaua taga erinevatel kohalikel teemadel lobisedes (kõlab juba kui klassika!). Leppisime sealsamas kokku, et proovime asja käima lükata ning ühes Helduri, Tiit Alte ja Uno Trummiga me seda ka tegime. Valli tuli muusikakooli seltskonnaga mängima. Sama aasta kevadel toimus minu mäletamist mööda kolm esimest kohtumist ning sügisel alustasime juba täispika hooajaga. Peab tunnistama, et korralduslikult oli see paras katsumus. Asja sisse töötamiseks valmistasime ise ette nii küsimused ja muu mängu endaga seotud korraldusliku poole kui ka kohvilaua ühes suupistetega. Tõsi, viimase eest hoolitses eelkõige mu abikaasa Maarika. Mängud toimusid Kunda Ühisgümnaasiumi saalis ja Kunda Linna Klubis. 

Kuna me aga soovisime ka ise mängida, tegime alates kolmandast täispikast hooajast regulaarselt mängima jäänud võistkondadele ettepaneku korraldustöö ära jagada. Nii on siiani – hooaja esimese kohtumise korraldame endiselt meie võistkonnaga Selts (algsest tuumikust on mängima jäänud veel Uno), seal aga loosime juba osalevate seltskondade vahel välja korraldatavad mängud. Võistkondade arv on kõikunud 6 ja 11 vahel, tänavust hooaega alustas 9. 

Kohvilaud on oluline!

Lisaks küsimuste ette valmistamisele on korraldajate ülesandeks ka kohvilaua katmine ning auhindade korraldamine esimesele kolmele võistkonnale. Kuigi vahepealsetel aastatel mängisime me ka kohalikes toitlustuskohtades (suured tänud meid meeldivalt võõrustanud kohvik Saarepiiga ja Põdra Pubi pererahvale), jäid nende pakutavad ruumid ühel hetkel pisut kitsaks. Iseenesest oli üsna mõnus mängu vaheajal letist kohvi, õlut või suupisteid tellida, kuid liigne ruumikitsikus hakkas küsimuste arutelu segama. Samuti eeldas see korraldajatel igakordset ekraani jmt kohale korraldamist. Hetkel kasutavad korraldajad kohvilaua katmisel mõne kohaliku cateringi pakkuva ettevõtja abi ning korjavad osalejatelt 2 eurot mängu kohta kulude katmiseks. 

Algusest peale on sarja auhinnaletti toetanud kohalik omavalitsus (enne ühinemist Kunda linn, nüüd Viru-Nigula vald). Nimelt saavad mängu võitnud võistkonna liikmed kõik kolm tasuta Kunda Spordikeskuse ujulakülastust, teise koha omad kaks ja kolmandad vastavalt ühe. Teada on, et vaim ja füüsis peavad olema tasakaalus ning seda taoline lähenemine kindlasti pakub. Lisaks paneb korraldajameeskond välja omal äranägemisel ja rahalisi võimalusi arvesse võttes ka midagi ainelist – aja jooksul on olnud selleks olnud nii torti kui muud maiust, aga ka firmasümboolikaga meeneid, raamatuid, mett ja puidust medaleidki. Mõisaid pole siiani veel mängus olnud…

Formaadist

Viru-Nigula mälumänguturniir on algusest peale jäänud kindlaks formaadile kuus vooru, igas viis küsimust. Teemadeks on:

  • Ajalugu ja poliitika
  • Kultuur
  • Loodus ja geograafia
  • Sport
  • Tehnika ja teadus
  • Varia

Vastamiseks on aega olnud 5 või 6 minutit, tänavu leppisime kokku 7 peale. Sõltuvalt küsimuste keerukusest on see täiesti optimaalne, eelkõige on oluline seltskonnaga omavahel arutada ning ühiselt vastused tuletada. Minu enda kogemus ütleb, et nipsust õiget vastust teades pole mäng sugugi nii põnev, kui ühiselt, üksteisega hästi sobivate arutlusoskustega sõpradega mõttetöö tegemine. See aga eeldab nutikaid ja tasakaalukaid küsimusi ning korraldajate mõningast kogemust. 

Aeg-ajalt tundub mulle, et oleme oma elu kasutatava formaadiga ka pisut keeruliseks teinud. Nimelt kuvame me esitatavad küsimused slaididena seinale ning anname need ka vastuste lehel laudadele. Enne lehtede laudadele viimist loeme need ette. Osaledes paaril korral Lääne-Virumaa kilvasarjas ja mujalgi paistab silma aga sealne suhteline lihtsus – küsimused viiakse ühel lehel lauda ning vastused korjatakse aja täitudes kokku, peale mida loetakse õiged vastused ette. Ka vahepealsed punktiseisud loetakse nende selgumisel lihtsalt ette. Meil on punktide kuvamiseks eraldi Excelis loodud fail, kuhu kanname iga küsimuse eest saadud punktid ning tulemused kuvame diagrammina ekraanil. Mine võta kinni, kumb mõistlikum on. Meil kasutusel olev formaat on kindlasti visuaalselt ülevaatlikum ja põnevam, eeldades samas korraldajatelt pisut enam tehnilist siblimist.

mälumängutrniir
Ekraanitõmmis punktide arvestamise tabelist.

Tabel on automaatne – erinevate teemade punktid liidetakse kokku nii teema all kui ka üldtulemuseks. Ka koha ja hooajatabelisse minevad punktid arvutavad valemid automaatselt. Võistkonna nimi tuleb märkida vaid kõige esimesse tulpa. Automaatselt ilmuvad võistkondade nimed ja tulemused teemade kaupa ka diagrammile.

mälumäng
Seinale kuvatav punktiskoor.
mälumänguturniir
Näide seinale kuvatavatest küsimustest.

Nagu juba mainitud sai, peame me ka hooajalist punktiarvestust. Ehk siis aasta lõpuks selgub turniiri üldvõitja. Ka siin ei tule mõisad mängu – kohaliku spordikeskuse toel on esikolmik endale hooaja lõpus kenad mälestusmedalid kaela saanud.

Veel näpunäiteid

Ilmselt ei peaks alustades endale kohe üleliia suuri sihte seadma. Sõltub muidugi piirkonnast ja kohalike üldisest aktiivsusest, kuid enne esimese mängu välja kuulutamist tasuks teha pisut eeltööd ja vähemalt kolm-neli kindlasti osalevat võistkonda kokku ajada. Esimesel kohtumisel saate juba ühiselt läbi arutada nii formaadi kui ka edasise tegutsemise alused. Üheskoos otsustamine on kõige olulisem! Kui teie kodukandis on aktiivne spordi- või kultuurijuht, tasub ka tema kohe korraldustöösse kaasata. Aineline tugi on oluline, kuid mitte kõige määravam. Rahvamaja või külaseltsi ruume ikka kasutada saab – selleks need loodud ongi. 

Meil on võistkondade suuruseks kujunenud neli. Rohkem me ei luba, kuid vähem võib alati. Aeg on näidanud, et pigem püütakse tiim maksimaalselt täis korraldada, sest mida rohkem päid, seda parem saab tulemus. 

Aja jooksul võib tekkida ka konflikte. See on inimlik. Meil on need eelkõige olnud seotud ebatäpse sõnastusega küsimustega või on kasutatud mujalt laenatud küsimusi, milles sisalduvat infot pole üle kontrollitud. Oleme kokku leppinud, et vaidlused lahendatakse alati kohapeal ning olemasolevaid teadmisi kasutades tasakaalukalt argumenteerides, ilma internetist järele kontrollimata. Lõplik otsustusõigus jääb mängu korraldajatele. Tegelased, kes kippusid iga mängu järel tagantjärele detailide üle pirisema ning pilli lõhki ajama, on aja jooksul sarjast ise lahkunud. 

Küsimustega alusta aegsasti

Küsimuste koostamine ongi ilmselt kõige ajamahukam ja süvenemist nõudvam osa. Sellega tasub tegeleda läbi terve hooaja. Kohates mõnda huvitavat fakti või nähtust, tasub see nutikalt küsimuseks ümber sõnastada ning tallele panna. Mulle endale meeldivad sellised, millel on ka mingi kohalik puude olemas. Tasub otsida juurde fotosid, kasutada heliklippe ning sõnastada kõrvale krutskiga vihjeid. Hirmus keeruliseks punktide panemist ei maksa samuti teha. Täiesti õige vastuse eest 2, osaliselt õige eest 1 ja vale eest 0 punkti on meie poolt ära proovitud variant. Seda tasub kasutada ka siis, kui küsimusele tuleb vastata näiteks kolmest osast koosneva vastusega. 

Kindlasti võib uurida erinevaid mälumänguraamatuid ja ka Eesti Mälumänguliidu veebilehte. Minu teada pole keelatud autoriõigusega nende kasutamine oma kohalikus mälumängusarjas. Küll aga tuleb seda silmas pidada, kui hiljem kasutatud küsimused kusagil veebis avaldate ning nende autoritele korrektselt ei viita. Üks-ühele kontrollimata kopeerimine on aga igal juhul libedale teele minek ning võtab ära küsimuste koostamisega kaasneva lusti.

Olen kindlasti valmis ka lugejate küsimustele vastama, kui selliseid peaks tekkima. Võite jätta need esitada need meilitsi aadressil kaido@veski.eu. Millegi olulise meenudes täiendan postitust jooksvalt. Failid võid vabalt siit alla laadida.

Kinnitan teile, et mälumängimine on kvaliteetne ja lõbus meelelahutus. Miks mitte ise ühele sellisele oma kodukandis alus panna!