Niiduveere õpipaik

Meie õpipaik on võimalus õues õppida ja looduses arendavalt aega veeta. Selleks oleme kujundanud 0,5 ha suuruse maa-ala erinevas vanuses lastele ja täiskasvanutele kergesti ligipääsetavaks ning mitmekesiseks õpialaks.

Siinsamas paiknevad kõrvuti elurikas niit ning intensiivselt haritav põllumaa. Õpipaiga territooriumil vahelduvad erineva niitmissagedusega alad loodusliku rohumaa ja kiviklibuse paepeenraga, paikneb hulgaliselt suuremaid ja väiksemaid kivimürakaid ning rändrahne. Erinevate taime ja putukaliikidega saab tutvust teha mööda looklevat metsarada, mis on jõukohane ka kõige noorematele.

Platsilt leiab Eesti maavaradele pühendatud ja ilmakaarte õppimiseks sobiva paeringi, 45 meetrit pisielukaid täis vana paekiviaeda ning hulgaliselt ronimiseks sobilikke kivimürakaid. Siin elavad igapäevaselt kodulinnud ning järgmisel hooajal rajame siia ühes külastajatega kastipeenrad.

Meie viljapuud ja marjapõõsad on küll veel väikesed ning sitikla ja komposteerimisala arendamisjärgus, kuid seda enam on huvilistel põnev arengutel silma peal hoida.

Sitikla

Kuivkäimla, kõdunevad puutüved ja oksarisu, toidujäätmete kogumiskast ja kõduhein moodustavad ala, mida me aupaklikult sitiklaks kutsume. Keda kõike siit ei leia, kui vaid mõne kivi või kännu ümber viitsid pöörata! Kes kõik siin ei pesitse, kui vaid tähelepanelikult jälgida jaksad! Sobilik paik käsitlemaks looduse elutsükleid ning tutvumaks putukariigi levinumate esindajatega.

Kultusekivi

Selgelt eristatavate sümmeetriliste servadega lohkudega üle 2 m kõrgune rändrahn õpipaiga kirdenurgas. Suurepärane koht ronimiseks või pronksiaja inimeste maailmapildi üle arutlemiseks. Üle tee asuva madalama kivi peal saab lohkude hõõrumist ja toksimist ka ise proovida.

PLAAN! Lähitulevikus rajame kivi kõrvale vaateplatvormi ühes selgitava infostendi ja digiõppevahendiga.

Lõkkeplats

Lisaks õppetööle sobib õpipaik hästi ka erinevate sündmuste läbi viimiseks. Olgu selleks siis perepiknik, klassiõhtu või õppepäev kolleegidega. Kasutada saab lõkkeplatsi, olemas on sobivad puud ning vajadusel ka grillimisvahendid. Lõkkeplatsi ühel küljel on istemüür, meilt on võimalik laenutada telke ning sündmuse korraldamiseks sobilik heli- ja esitlustehnikat. Ka mööbel on olemas – pingid, toolid ja lauad. Anna ainult märku ning leiame üheskoos lahenduse.

Paering

Kohalikust paekivist laotud ning ilmakaarte järgi neljaks sektoriks jaotatud kiviring õpipaiga südames. Ringi keskmes on sammas tuulelipuga, igas sektoris levinumad maapõue varad – sinisavi, liiv, põlev- ja põllukivi. Miks nad just sellistes ilmakaartes paiknevad? Milleks neid kasutatakse? Millised on nende omadused ja kuidas need käes tunduvad? Nendele ja paljudele muudele küsimustele saab vastuse siin ühes õpetajaga arutledes.

Metsarada

Meie metsarada kulgeb käänuliselt mööda ümbruskonna liigniisket segametsa. Siinsamas on noorte pokude koloonia, elab põdrapere, hiilivad rebased ning hüüavad sookured. Tähelepanelikult ja vaikselt liikudes saab jälgida lindude tegevust ning arutleda kohatud puude ja taimede esinemise üle meie looduses. Soovi korral aitame retkeks valmistuda, näiteks pakime kaasa munakarbid ühes retke mõtestada aitavate ülesannetega või valmistame koos satikaimuri.

Tekkis huvi?

Võta julgelt ühendust!