Ümbruskond

Ümbruskond

Niiduveere asub Viru-Nigula vallas Villavere külas. Samas ristuvad pea siinsamas talu külje all tervelt kolme küla piirid – Villavere, Kutsala ja Malla.

Niiduveere ümbruses on hulgaliselt avastamisväärset.

Muistised

Muistsed põllud

Kivikalmed

Lohukivid

Muinaspõllud on esiajast säilinud põllulapid, mida harilikult piiravad laiad madalad põllupeenrad või kivihunnikud. Eestis on neid avastatud peamiselt Põhja- ja Lääne-Eestist. Kutsala küla territooriumil asub üks Eesti suuremaid fossiilsete põllujäänuste komplekse, millest osa on kuni 2000 aastat vanad. Samuti leidub ümbruskonna lavamaa kivistel põldudel ja sarapikusaludes kiviristkalmeid ja arvukalt lohukive.

Inimene ja loodus

Kivimurrud ja kangrud.

Hüljatud talukoht ja vana töökoda.

Raketibaas. Jäljed maastikul. Milline oleks see ala, kui inimene poleks sekkunud?

Prügi looduses. Lõputu agenda, mis justkui tundub, et hakkab lõppema, kuid püsib siiski.

Kaitsealused aruniidud

Lubjavaene ja lubjarikas.

Loe lähemalt siit.

Elupaigad

Intensiivne põllumajandus.

Varje- ja pesitsuspaigad.

Elurikas taimestik.

Paekallas

Siinne, Malla ja Kuura küla läbiv paekallas on küll mattunud, kuid ulatub Kuural siiski märkimisväärsed 62 meetrit üle merepinna, pakkudes lummavaid vaateid üle metsade merele.

Vaheplokk, kus võiks olla kirjeldus võimalikust programmist ning üleskutse ühendust võtta.

Malla mõis

Omaaegne rüütlimõis, mida esmakordselt mainitud 15. sajandil. Kundast pisut idapoole jääv väärikas mõisakompleks pälvis avalikkuse laiema tähelepanu 2014. aastal, mil selle soetas bitcoinide eest Soome hõbedaärimees Risto Pietilä. 2018 põles mõis maha ning täna on peremeheks Maarjamaa krüptoentusiast Asse Sauga. Ypsilonist saab selle kohta kena ülevaate, soovi korral aitame kontaktidega, et mõisa lähemalt uudistama minna.

Meri

Liivane ja privaatse iseloomuga mererand on meist mõnusa 6km rattasõidu kaugusel. Kes hindab mugavusi nagu tualetid, dušš, laudtee ja kohvik, võib suuna võtta Kunda supelranda.

Kindlasti tasub oma silmaga üle vaadata ka Letipeal asuv Ehalkivi. Ligipääs neile ei ole lihtsate killast, kuid asi on seda väärt. Letipeale viib pikk ja looklev kruusatee. Ehalkivini tuleb liikuda jalgsi läbi vesise roostiku ja madala mere. Neeme tippu mööda tillukest metsarada piirivalverajatist häirimata. Vastutasuks aga lummavad vaated ning Eesti suurim rändrahn. Ja see on päriselt SUUR.

Kunda

Kunda ja selle lähiümbruse kohta saab hea ülevaate spetsiaalsest postitusest.