Putukate uurimiseks valmista lihtne imur

Putukate maailm on rikkalik ja tohutult põnev. Selles leidub kõiksugu jooksjaid, lendajaid, roomajaid, rääkimata nende mitmekesisest välimusest. Kuna need arvukad tegelased meie ümber on aga pelglikud, pisikesed ja näpuga haaramiseks sageli ka liiga õrnad, on neid ilma abivahendita keeruline lähemalt uurida. Teeme ühe lihtsa tööriista selle tarbeks.

Vaja läheb:

  • Läbipaistev kaanega klaaspurk (parem, kui mustrita)
  • Voolik (ca 50cm)
  • Pisut värvilist teipi
  • Tükk marlit (ca 4x4cm)
  • Liimipüstol
  • Puur ja akutrell (kui plekk-kaas, siis metallipuur, 1mm jagu peenem kui voolik)
  • Käärid, nuga, liivapaberit
putukate uurimine

Puuri purgikaane sisse kaks auku. Proovi nii, et kaane tihendit ei vigasta – hiljem võib kaane sulgemine muidu pisut raskem olla. Kui kasutad metallist kaant, kasuta metallipuuri ning tee pärast liivapaberiga augu servad siledaks – metall võib valusaid pindusid ajada. Saab ka puidupuuriga augu sisse, õhuke plekk ei nüri seda väga oluliselt.

Lõika voolik kaheks tükiks – üks ca 20cm ja teine siis 30cm. Pikem märgista teibiga. Mina kasutasin punast tuletamaks meelde, et sellest ei tohiks putukaid imeda, see jääb putukale suunamiseks ning sealt imedes võid juba purgis olevad isendid omale suhu tõmmata.

putukate uurimine

Lühemale voolikule teibi ühte otsa marlitükk, just seda voolikut kasutadki imemiseks. Marli välistab selle, et sa mõne satika omale suhu tõmbad. Lükka voolikud ettevaatlikult läbi kaane ning fikseeri kuuma liimiga. Saab ka ilma, kuid siis peab voolikuid imurit kasutades hoolsamalt hoidma.

putukate uurimine

Ja ongi valmis! Keera kaan purgile ettevaatlikult peale ning soovi korral võid teha nt päevalilleseemnetega väikese katse – aseta pikem voolik (meil punasega märgistatud) jahitava lähedale ning tõmba lühemast õhku järsult suhu. Meil sattus valmistamise järel toas ette kaks toredat tegelast – kiilassilm ning miskine pisemat sorti ämblik, kelle täpsem liigitamine polnud meile jõukohane.

Paari tunni pärast olid asjad purgis arenenud loogiliselt – purgi põhja oli veetud väike võrk ning kiilassilm puhkas sellel oma viimset und. Ole sina tähelepanelikum ja viisakam ning lase uuritud tegelased uuesti oma loomulikku keskkonda.

putukate uurimine

Kui oled putukaimuri järele proovinud, anna sellest meilegi teada. Saada pilt või jaga kogemusi. Ka uued ideed on teretulnud!


Pakume Niiduveeres harivaid ja lõbusaid tegevusi nii õpetajatele kui ka peredele. Kui pakub huvi, uuri lähemalt ja võta meiega ühendust!