Munakarp on geniaalne vahend õues õppimiseks

Munakarp on üks tore ja tänuväärne leiutis, mis oma kättesaadavuse ja olemuse poolest sobib üsna hästi aktiivse toimetamisega. Eriti siis, kui planeeritav õuesõpe eeldab kergemat sorti korilust.

Karpe on erinevaid. On kuue pesaga karbikesi ja kolmekümneseid reste, kõige klassikalisemad aga ilmselt kümne muna transportimiseks mõeldud omataolised. Valdavalt on käibel vanapaberist või tselluloosi baasil tootmisjääkidest valmistatud, kuid ka plastikust isendid on kaubandusvõrgus liikvel. Viimased mõjuvad niigi naftatoodetesse uppuvas maailmas küllaltki nõmedatena, kuid puhtpraktilisest küljest on plastikul mingid õues toimetamiseks sobilikud ilmakindlad omadused. Pole ka ju mõtet juba soetatud karpi ära visata või mängimiseks mitte kasutada pelgalt selle pärast, et keegi ta “valest” materjalist teinud on. Paberist versiooni külge on jällegi lihtsam ülesandelehte kleepida. Igal juhul tasub mängu planeerides keskkond, vajadused ja osalejad läbi mõelda.

Meie oleme kasutanud kümneseid karpe kogumiseks ja esitlemiseks. Igasse pessa mingi ese või taimeosa, vastavalt sellele, mida ülesanne eeldab. Ülesandeid saab vabalt ise luua, piiriks vaid fantaasia. Meie oleme teinud näiteks järgmiseid.

Niiduveere tähemäng

Leia loodusest iga tähe kohta miski ja paiguta see munakarpi. Ei pea olema algustähe järgi – ole loominguline. Selgita, mida õppisid. Kuidas iseloomustab leitu meie õpipaika.

Niiduveere tähemäng

Täida taimedega

Leia loodusest 10 tärganud taime osa ning paiguta need munakarpi. Enne taime korjamist püüa välja selgitada, millise taimega on tegemist. Kirjuta see siia üles. Võid kasutada nutitelefoni ja interneti abi. Mida teadsid enne selle taime kohta? Mida netist juurde leidsid? Tutvusta ka teistele leitud taimi.

Täida taimedega

Värvipalett

Leia ümbritsevast keskkonnast erinevat värvi esemeid, taimi vms ning paiguta need munakarpi järjekorras – kõige heledamast kõige tumedamani. Mõtle, milliseid järjekordi võib kogutud esemetest veel tekitada? Millised on elutud, millised elus? Kuidas neist võiks meile igapäevaselt kasu olla? Kas ja kes võiks neid toiduks tarvitada?

Värvipalett

Jutusta muinasjutt

Meenuta mõni muinasjutt või lugu. Soovi korral võid laual olevaid raamatuid sirvida. Vali üks meelepärane ning leia loodusest 10 eset, mis aitaksid seda teistele jutustada. Jutustage või näidelge ühiselt see muinasjutt ning muutke oma õuesõpe väikeseks teatrifestivaliks.

Suure kivi lugu

Mõtle välja üks põnev legend meist põhjasuunda jäävast suurest lohukivist. Leia loodusest 10 eset, mis aitaksid seda legendi jutustada, mis oleksid selle kohta iseloomulikud. Jutustage see legend nende esemete abil. Soovi korral võite lausa näidendi lavastada!

Meie pere lugu

Iga pere on huvitav ja omanäoline. Igal perel on oma lugu. Leidke loodusest kümme asja, mis aitavad seda lugu rääkida, teie peret iseloomustada. Põhjendage, rääkige nende asjade abil see lugu. Soovi korral võite lausa näidendi lavastada!

Kirjanduslik mäng

Leia loodusest iga loetud kohustusliku raamatu kohta midagi iseloomulikku ja paiguta see munakarpi. Selgita teistele, miks tegid just sellised valikud. Ole loov! M. Karusoo “Laste ristiretk”, A. Vallik “Kuidas elad, Ann?” või “Mis teha, Ann?” või H. Nõu “Pea suu” või “Tõmba uttu”, W. Golding “Kärbeste jumal” või A. de Saint-Exupery “Väike prints”.

Munakarp sobib ideaalselt looduses liikudes pisiesemete (kivikesed, taimeosad, teokarbid jne) kogumiseks, märkmelehe ja pliiatsi transportimiseks ning kirjutamisaluseks.

Ülesanne tasub meeles pidamiseks paberile kirjutada või printida, selle saab osalejatele välja loosida või lasta neil endil valida. Hea on teha parasjagu sellise suurusega silt, et see munakarbi sirgele küljele mahub ning see omakorda liimipulgaga sinna liimida. On kindlam, et tuulega minema ei lenda ning hea näiteks märkmeid teha. Hiljem saab selle siiski üsna kerge vaevaga kätte, et karpi mõne teise ülesande tarbeks kasutada. Karpi mahub kenasti ka harilik pliiats märkmete tegemiseks. See on ka piisavalt ilmakindel, et erinevates oludes hakkama saada.

Proovige järele ja andke meilegi teada, kuidas teie õuesõpe läks. Ka muid põnevaid ideid tasub meiega jagada!